Rehabilitacja kręgosłupa - najczęstsze zabiegi
Kręgosłup jest ważnym elementem narządu ruchu i niestety także tą częścią ciała, która przysparza nam wiele zmartwień. Do głównych funkcji kręgosłupa należy utrzymywanie naszego ciała w pozycji pionowej oraz ochrona rdzenia kręgowego.
Ból kręgosłupa jest zjawiskiem powszechnie występującym w społeczeństwach wysoko cywilizowanych, spowodowanym głównie zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Podczas niewłaściwego siedzenia kręgosłup lędźwiowy jest tak zgięty, jak podczas pochylania się do przodu.
Choroby kręgosłupa i związany z nimi ból wymieniane są jako jedne z najczęstszych przyczyn absencji w pracy. Rehabilitacja kręgosłupa stanowi wsparcie leczenia i może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.
Poniżej wymienimy najpopularniejsze zabiegi, które stosowane są w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że każdy pacjent jest inny i przed skorzystaniem z zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz fizjoterapeutą.
Najczęściej stosowane zabiegi
1. Terapia Manualna
Terapia manualna pomaga zniwelować ból i poprawić funkcjonowanie pacjentów nawet z wieloletnim przewlekłym bólem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik manualnych, usprawniana jest praca stawów i uelastyczniane mięśnie. W szczególności dyskopatia szyjna i dyskopatia lędźwiowa wymagają rehabilitacji z użyciem metod kinezyterapeutycznych.
Jedną z powszechnie stosowanych jest metoda McKenziego – wykorzystywana z dużym powodzeniem, pomagająca zmniejszyć ucisk, którego przyczyną jest przepuklina kręgosłupa drażniąca okoliczne struktury nerwowe.
Należy pamiętać, że terapia manualna to nie to samo co masaż leczniczy. Może ją wykonywać tylko fizjoterapeuta, który ukończył odpowiedni kurs i zdobył niezbędne w tym celu kwalifikacje. Nieumiejętnie wykonany masaż może zaszkodzić! Zapisując się na masaż u nas, masz pewność, że zajmie się Tobą wykwalifikowany specjalista fizjoterapii.
Więcej informacji o terapii manualnej znajduje się TUTAJ.
2. Ćwiczenia w basenie
W czasie pływania mięśnie uwalniają się od napięć nagromadzonych w nich pod wpływem stresu albo przebywania w jednej pozycji, a krążki międzykręgowe oddalają się od siebie, przynosząc ulgę w bólu. Pływanie zapobiega przeciążeniom, wadom postawy i pomaga je korygować.
Więcej informacji o zalecanych pakietach ćwiczeń w basenie znajdziesz tutaj.