top of page

Rehabilitacja kręgosłupa - najczęstsze zabiegi


Kręgosłup jest ważnym elementem narządu ruchu i niestety także tą częścią ciała, która przysparza nam wiele zmartwień. Do głównych funkcji kręgosłupa należy utrzymywanie naszego ciała w pozycji pionowej oraz ochrona rdzenia kręgowego.

Ból kręgosłupa jest zjawiskiem powszechnie występującym w społeczeństwach wysoko cywilizowanych, spowodowanym głównie zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Podczas niewłaściwego siedzenia kręgosłup lędźwiowy jest tak zgięty, jak podczas pochylania się do przodu.


Choroby kręgosłupa i związany z nimi ból wymieniane są jako jedne z najczęstszych przyczyn absencji w pracy. Rehabilitacja kręgosłupa stanowi wsparcie leczenia i może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.


Poniżej wymienimy najpopularniejsze zabiegi, które stosowane są w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że każdy pacjent jest inny i przed skorzystaniem z zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz fizjoterapeutą.


Najczęściej stosowane zabiegi

1. Terapia Manualna

Terapia manualna pomaga zniwelować ból i poprawić funkcjonowanie pacjentów nawet z wieloletnim przewlekłym bólem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik manualnych, usprawniana jest praca stawów i uelastyczniane mięśnie. W szczególności dyskopatia szyjna i dyskopatia lędźwiowa wymagają rehabilitacji z użyciem metod kinezyterapeutycznych.


Jedną z powszechnie stosowanych jest metoda McKenziego – wykorzystywana z dużym powodzeniem, pomagająca zmniejszyć ucisk, którego przyczyną jest przepuklina kręgosłupa drażniąca okoliczne struktury nerwowe.


Należy pamiętać, że terapia manualna to nie to samo co masaż leczniczy. Może ją wykonywać tylko fizjoterapeuta, który ukończył odpowiedni kurs i zdobył niezbędne w tym celu kwalifikacje. Nieumiejętnie wykonany masaż może zaszkodzić! Zapisując się na masaż u nas, masz pewność, że zajmie się Tobą wykwalifikowany specjalista fizjoterapii.


Więcej informacji o terapii manualnej znajduje się TUTAJ.

2. Ćwiczenia w basenie

W czasie pływania mięśnie uwalniają się od napięć nagromadzonych w nich pod wpływem stresu albo przebywania w jednej pozycji, a krążki międzykręgowe oddalają się od siebie, przynosząc ulgę w bólu. Pływanie zapobiega przeciążeniom, wadom postawy i pomaga je korygować.

Więcej informacji o zalecanych pakietach ćwiczeń w basenie znajdziesz tutaj.

3. Krioterapia miejscowa

Jest to zabieg, w którym zimno (-75°C) jest wykorzystywane jako środek terapeutyczny. Krioterapia miejscowa często wskazana jest w przypadkach schorzeń kręgosłupa, wspomaga odnowę biologiczną i regenerację całego organizmu.

4. Okłady borowinowe

Borowina, wydobywana lokalnie na terenie Uzdrowiska Supraśl, posiada unikalne właściwości lecznicze. Może być doskonałym uzupełnieniem terapii kręgosłupa, o ile nie jest to jedyny zabieg jakiemu się poddajemy.


Okłady borowinowe wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające. Często stanowią one uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

5. Hydroterapia

Niektóre zabiegi z zakresu hydroterapii jak na przykład masaż wirowy mogą pomóc przy dolegliwościach kręgosłupa. Dodatkowo, poprawiają krążenie i rozluźniają mięśnie.


Powszechnie wykorzystuje się zabiegi z zakresu hydroterapii, czyli masaże wirowe, natryskowe, podwodne. Działają one uspokajająco oraz rozluźniają mięśnie. Powodują także obniżenie ciśnienia tętniczego oraz pobudzają ukrwienie skóry. Tego typu zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup skutecznie zmniejszają ból pleców. Znajdują zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego.


Z kolei kąpiele solankowe powodują tworzenie tzw. płaszcza solnego w naskórku, co ułatwia wchłanianie innych dobroczynnych substancji.


6. Ćwiczenia na specjalistycznym sprzęcie treningowym DAVID


Najnowsze badania w zakresie rehabilitacji schorzeń kręgosłupa przy użyciu nowoczesnego sprzętu potwierdzają, że warto łączyć terapię manualną ze skoordynowanym treningiem na maszynach DAVID.


System DAVID jest nowoczesnym systemem, który umożliwia skoncentrowanie treningu na konkretnym odcinku kręgosłupa i monitorowanie prawidłowego zakresu ruchu oraz obciążenia w czasie rzeczywistym.


Warto stosować terapię na maszynach DAVID także w profilaktyce kręgosłupa, co czyni go idealnym wyborem dla osób, które pracują fizycznie lub prowadzą siedzący tryb życia. Więcej informacji na temat systemu znajduje się TUTAJ.


Zapraszamy pod kontaktu pod numerem 85 722 21 22 aby dowiedzieć się więcej o rehabilitacji kręgosłupa w szpitalu Holmed Uzdrowisko. Mogą Państwo także zapoznać się z naszą ofertą w zakresie rehabilitacji schorzeń kręgosłupa tutaj.--------------------------

Źródła:

-https://wylecz.to/kosci-i-stawy/rehabilitacja-kregoslupa-cwiczenia-masaze-i-zabiegi-na-kregoslup/

-https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/informacje/kregoslup---profilaktyka.html


bottom of page