top of page

Terapia Manualna : na czym polega i kto powinien z niej korzystać?


W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób cierpi na przeróżne dolegliwości związane z kręgosłupem i układem ruchu. Przyczyny takich schorzeń mogą być różne, jednak do najważniejszych należy nieprawidłowy tryb życia, długotrwałe spędzanie czasu w jednej pozycji, a także przeróżne kontuzje, szczególnie spowodowane aktywnością sportową. Na tego typu problemy opracowano różne metody leczenia i wspomagania powrotu to pełnej sprawności. Jedną z nich jest terapia manualna. Na czym polega? Co warto o niej wiedzieć, zanim udamy się do specjalisty? W jakich dolegliwościach terapia manualna może być pomocna?


CO TO JEST TERAPIA MANUALNA?

Terapia manualna inaczej nazywana jest chiropraktyką. Jest to jedna z metod fizjoterapeutycznych, która jest między innymi formą specjalnie opracowanego masażu. Terapia manualna ma na celu wspomagać zarówno kręgosłup, jak i stawy. Oprócz masażu stosowane są także różne techniki ucisku oraz rozmaite chwyty. Wszystko to ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz uśmierzenie pojawiającego się bólu. Terapia manualna wykorzystywana jest zarówno w ortopedii, reumatologii,rehabilitacji, jak i neurologii. Ogromną zaletą tej metody jest jej duże bezpieczeństwo oraz to, że leczenie opracowywane jest indywidualnie, w zależności od schorzenia i stanu pacjenta.


SKĄD SIĘ WZIĘŁA TERAPIA MANUALNA?

Terapia manualna nie jest metodą nową. Jej początki sięgają już czasów starożytnych, a poszczególne jej elementy dostrzec można w systemach leczniczych wielu kultur. Zalążków terapii manualnej szukać możemy w starożytnym, Egipcie i Grecji. Na wiele różnych dolegliwości stosował ją Hipokrates.

Jak terapia manualna trafiła do współczesnego systemu leczenia? Wszystko zaczęło się w XIX wieku w Anglii, gdzie tamtejsi lekarze używali technik manualnych, by pomóc osobom z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Stamtąd terapia manualna dotarła do Stanów Zjednoczonych. Wyjątkowy rozwój tej metody przypada natomiast na druga połowę XX wieku, kiedy to opracowano programy kształcenia dla terapeutów manualnych i doprecyzowano zasady postępowania.


JAKIE TECHNIKI WYKORZYSTYWANE SĄ W TERAPII MANUALNEJ?

Terapia manualna wykorzystuje różne techniki, które wspomagają powrót do pełnej sprawności. Do najczęściej stosowanych należą: masaż, stretching, manipulacja, mobilizacja i neuromobilizacja.


JAKIE SĄ WSKAZANIA DO STOSOWANIA TERAPII MANUALNEJ?

Terapię manualną zastosować można w przypadku różnych problemów, w szczególności bólów. Korzyść przynieść może zwłaszcza w przypadku bólu kości ogonowej, bólów krzyżowych, lędźwiowych i lędźwiowo-krzyżowych, a także w zaburzeniach napięcia mięśni okolic miednicy, częstomoczu, rwie kulszowej, migrenach, wadach postawy, zaburzeniach snu i wielu innych przypadłościach.


JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA TERAPII MANUALNEJ?

Choć terapia manualna jest metodą dość bezpieczną, istnieje kilka przeciwwskazańdo jej stosowania. Nie powinno się sięgać po tę technikę, jeśli u pacjentów występują czynne żylaki odbytu, choroby organiczne końca dróg pokarmowych, zaawansowana osteoporoza, problemy z krzepliwością krwi. Na terapię manualną nie powinny się także udawać kobiety w ciąży.


Aby dowiedzieć się więcej o zabiegu terapii manualnej w szpitalu Holmed Uzdrowisko odwiedź TEN LINK.------------------------------------

Źródło: http://www.medonet.pl/

bottom of page