top of page

Borowina - co sprawia, że leczy?


Borowina jest to rodzaj torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie humifikujące. Przetworzona laboratoryjnie borowina jest surowcem do produkcji różnego rodzaju lekarstw i kosmetyków. Stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń ginekologicznych i niektórych chorób narządów wewnętrznych.


Opublikowano ponad 100 prac naukowych potwierdzających skuteczność borowin i innych kąpieli błotnych w takich dolegliwościach jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Efektem krótkotrwałym jest miejscowe znieczulenie, a długotrwałym – zmniejszenie odczuwania bólu w chorobowo zmienionym miejscu.


Właściwości fizyczne to duża pojemność cieplna przy małym przewodnictwie cieplnym, co umożliwia efekt silnego, głębokiego i równomiernego podgrzania części ciała poddanych zabiegowi (42–45 °C). Ponadto zawarte w borowinie kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze.


W szpitalu Holmed Uzdrowisko stosujemy borowinę wydobywaną z lokalnego złoża w Supraślu. Dostępne są zarówno kąpiele jak i okłady i zawijania borowinowe.


Po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą borowina stosowana jest w postaci papki głównie do kąpieli, zawijań i okładów. Kąpiel borowinowa powoduje powolne przegrzanie ciała osoby poddanej zabiegowi- nie odczuwa się silnego ciepła, możemy natomiast zaobserwować duże wydzielanie potu - uruchomieniu mechanizmów termoregulacyjnych zabezpieczających przed przegrzaniem.

Borowina lecznicza często zalecana jest w poniższych przypadkach.


Wskazania:

1. Choroby zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa i stawów.

2. Choroby pourazowe narządów ruchu.

3. Przykurcze stawów.

4. Choroby reumatyczne mięśni.

5. Neuralgie obręczy biodrowej i barkowej oraz inne przewlekłe nerwobóle

6 Niektóre choroby ginekologiczne (wg wskazań ginekologa).

7. Wysięki w okresie zejściowym.

8.W przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej i nerkowej bez napadów bólowych, w przewlekłym zapaleniu wątroby i nieżycie żołądka.

Warto pamiętać jednak, że nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem, który pomoże dobrać zabiegi do Twojego indywidualnego stanu zdrowia.


bottom of page